BAŞKANLAR SABİT
Sol Dik Masa üstü
Sağ Dik Masa Üstü
MGM GLOBAL ÖZEL GÜVENLİK -CENKER -ÇETİN
RÜŞTÜ- MECLİS

%100 etkinlik sağlandığı bilimsel olarak kanıtlandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
%100 etkinlik sağlandığı bilimsel olarak kanıtlandı
Sağlık Bakanı Koca: 'Yeni bir aşamaya geçtik, hassasiyetimizi sürdürmeliyiz' dediği yeni süreçte hakkında açıklamalar da bulunurken, Sinovac Covid-19 aşısı Faz 3 sonuçlarına göre genel etkinlik %83.5 hastaneye yatışı engellemede (ağır hastalık geçirme) %100 etkinlik sağlandığı bilimsel olarak kanıtlandığını belirtti. Milas Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Tarık Çubukçuoğlu ise bu paylaşımla hak sahibi tüm vatandaşları aşı olmaya davet etti.
Serkan Demir C4—FUAR
MEET LOUNGE.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Vatandaşlarımızın normal hayata kavuşma yolundaki kontrollü adımları tedbirlerden taviz olarak algılamadığına eminiz. Tedbirlere uymaya devam ederek planlanabilir ve öngörülebilir yarınlara emin adımlarla ilerlemeliyiz” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu ile yapılan toplantı sonrasında yazılı açıklamada bulundu. Bakan Koca yaptığı açıklamada, COVID-19 salgını ile mücadelede ilk günkü kararlılık ve gayretle devam edildiğini belirterek, “1 Mart itibarı ile salgının kontrolünde yeni bir aşamaya geçtik. Sayın Cumhurbaşkanımızın Kabine toplantısının akabinde açıkladığı esaslar temelinde iller kendi risk seviyelerini dikkate alarak kapsamı değişen tedbirlerle mücadeleye devam edecekler. Bugünkü Bilim Kurulu toplantımızın gündemi kontrollü normalleşme süreciydi. Düşük riskli illerimizde kısıtlamaların hafifletilmesi ile artacak olan sosyal hareketliliğin tedbirlerde gevşeme anlamına gelmediğini, gelmemesi gerektiğini tekraren hatırlatmakta fayda görüyoruz. Vatandaşlarımızın normal hayata kavuşma yolundaki kontrollü adımları tedbirlerden taviz olarak algılamadığına eminiz. Tedbirlere uymaya devam ederek planlanabilir ve öngörülebilir yarınlara emin adımlarla ilerlemeliyiz” diye konuştu.

“Virüs hayatımızdan çıkmış değil”

Bakan Koca açıklamasının devamında salgının ve korona virüsün hayatımızdan çıkmadığına işaret ederek, “Ancak çıkacağı günler yakın. Mutant virüslerin gittikçe daha yaygın görülmesi ve bulaştırıcılığının artması da ihtimal dahilinde. Bununla beraber tedbirler mutasyon için de geçerli ve etkili. Yüksek vaka sayılarımız hala, hayatımızı olağan akışına kavuşturma umudumuzun önünde bir tehdit oluşturmaya devam etmektedir. Ancak kontrol elimizde ve tedbirlere uyarak normalleşebiliriz” ifadelerini kullandı.

Koca, umutla beklenen günlere sosyal hareketliliğin içinde de virüsün yayılmasını engelleyerek ulaşılabileceğini işaret etti. Sokakta, toplu taşıma araçlarında, okullarda, kafe ve restoranlarda, çarşı pazarda virüse karşı taviz vermeden, çocukların okullarına kavuşması, esnafın kepenklerini açması, başından bu yana bu mücadelenin en fedakar kesimini oluşturan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşların günlük hayata dahil olmasını kalıcı kılacaklarını yineleyen Bakan Koca, “Böyle bir dönemde kontrolsüz atılan her adımın bizi iki adım geriye götüreceği unutulmamalıdır. Her birimizin sağlığının diğerimize emanet olduğunu unutmayalım. İllerin risk haritası bu dönemde çok büyük önem arz ediyor. Mücadelemizin bu aşamasında mavi renk, umut, azim ve virüse karşı mücadeledeki kararlılığımızı temsil ediyor. Her bir ferdimiz, kırmızı, turuncu ve sarı renkleri maviye dönüştürmek ve mavide tutmak için bir an bile olsa hassasiyetini kaybetmemelidir” dedi.

Risk haritası 15 günde 1 yayımlanacak

Bakan Koca, 7 günlük vaka görülme sıklığını il bazında yayınlamaya haftalık olarak devam edileceğine, risk haritasının da 15 günde bir yayınlanacağını belirtti. Koca, “İllerimiz risk haritasına göre kendi durumlarını gözden geçirerek tedbirlere uyacaklardır. İl Hıfzıssıhha Kurullarının kendi risk durumlarını gözden geçirip tedbir almalarına ve bunu kamuoyuyla paylaşmalarına fırsat vermek için veriler hafta sonu paylaşılacak ve tedbirler 15 gün aralarla hafta başında uygulamaya geçecektir. Kontrollü olarak normalleşme dönemi fiilen başladı. Bunun konforunu yaşarken tedbiri elden bırakmayalım” ifadelerini kullandı.

İnaktif aşıların Faz 3 çalışma sonuçları açıklandı

Kullanılan inaktif aşının ülkede 10 bin kişiyi aşkın kişi üzerinde yapılan Faz 3 çalışma sonuçlarının açıklandığını anlatan Koca, “Bu çalışmada PCR ile doğrulanmış COVID 19 vakaları ile aşının etkililiği \%83,5 olarak hesaplanmıştır. Hastanede yatışı engelleme oranı ise \%100 olarak bulunmuştur. Bilim insanlarımızı gösterdikleri titiz ve hassas çalışmalar sebebiyle tebrik ediyorum. Aşının etkisini hissetmeye başladık. Aşılama programının hastane yükümüzün sabit seyri ve hastalığın şiddetinin azalması hususunda hissedilir bir etkisi olduğunu memnuniyetle izliyoruz” dedi.

Koca açıklamasının sonlarında şu ifadelere yer verdi:

“Bilim Kurulumuzun önerileri ile belirlediğimiz plan dâhilinde aşılama süreçlerimiz yürütülmeye devam etmektedir. Aşı temin sürecine paralel olarak vatandaşlarımızın aşılanmaları programlı şekilde devam edecektir. Aşı stratejimiz ve tercihlerimizle küresel düzeyde süreci en başarılı şekilde yürüten ülkeler arasındayız. Virüsle mücadelemizde vatandaşlarımızın desteği ve ilgisi sayesinde yaşadığımız bu olumlu seyri elbirliğiyle koruyacağız.”

Milas’ta hak sahipleri aşıya davet edildi

Milas’ta 65 yaş üstü ve öğretmenlerin şuan hak sahibi olarak aşılandığını ifade eden yetkililer yine 65 yaş üstü aşı olacakların 60 yaş üstü eşlerinin de aşı olması gerektiğini ve 182 hattı üzerinden ilçedeki Aile Sağlığı Merkezleri, Devlet Hastanesinde 10 poliklinik ve ihtiyaç sahiplerine Gezici ekiplerin hizmet verdiğini söylerken, Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Tarık Çubukçuoğlu sosyal medyadan değerlendirme sonuçlarını bakanlık verileriyle paylaşarak hak sahiplerini aşı olmaya davet etti. Çubukçuoğlu, “Değerli Milaslılar Sayın Bakanımız Uzm. Dr. Fahrettin Koca tarafından dün açıklanan Sinovac Covid-19 aşısı Faz 3 sonuçlarına göre genel etkinlik %83.5 hastaneye yatışı engellemede (ağır hastalık geçirme) %100 etkinlik sağlandığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Açıklanan yaş gruplarındaki herkesi 182 MHRS sisteminden randevu alarak aşıya bekliyoruz. Aşılamalar hastanemizde, Aile sağlığı merkezlerinde ve gezici ekiplerce devam etmektedir” dedi.

3398613.jpg

Üstekler

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yolcu minibüsü ile otomobil çarpıştı… 1 yaralı…Önceki Haber

Yolcu minibüsü ile otomobil çarpıştı… 1...

EKİPLER'DEN MERKEZ DENETİMİ..Sonraki Haber

EKİPLER'DEN MERKEZ DENETİMİ..

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar