Seçmen listeleri askıya çıktı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Seçmen listeleri askıya çıktı
GÜLER ODUN-KÖMÜR - BARGELLO
Yüksek Seçim Kurulu’nun 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimine ilişkin takvimine göre, seçmen listeleri dün itibari ile muhtarlıklarda askıya çıkarıldı. Güncelleme işlemleri 2 Nisan’a kadar yapılabilecek.

Yüksek Seçim Kurulu’nun 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimine ilişkin takvimine göre, seçmen listeleri bugün  muhtarlıklarda askıya çıkarıldı. Güncelleme işlemleri 2 Nisan’a kadar yapılabilecek.
Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimine ilişkin takvimine göre, muhtarlık bölgesi askı listeleri ve tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listeleri, güncellenmek üzere ilçe seçim kurullarınca askıya çıkarıldı ve itiraz süreci başladı.
Muhtarlık bölgesi askı listeleri ve tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listeleri 2 Nisan’da askıdan indirilecek ve itiraz süreci sona erecek.
SON TARİH 2 NİSAN
Depremzede seçmenler, seçimde kendi illerinde veya taşınmak zorunda kaldıkları illerde oy kullanabilmeleri için adres değişikliği beyanlarını, 17 Mart 2023 saat 23.59’a kadar nüfus müdürlükleri ya da e-devlet üzerinden yaptı.
Bu işlemleri henüz yapmayanlar, muhtarlık bölgesi askı listelerinin askıya çıkma tarihi olan 20 Mart 2023 ile 2 Nisan 2023 tarihleri arasında da bu işlemlerini gerçekleştirebilecek.
SEÇMEN LİSTESİNE NASIL İTİRAZ EDİLİR?
Geçtiğimiz yıllarda listede ismi bulunmayanların bağlı bulundukları ilçe nüfus müdürlüklerine gidip oturdukları haneyle ilgili su, elektrik, telefon faturası veya kira sözleşmesini ibraz etmeleri gerekiyor.
Seçmen listesi isim sorgulama işlemi secmen.ysk.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştiriliyor. YSK’dan yapılan açıklamada “Yüksek Seçim Kurulu olarak seçim dönemlerinde; seçmenlerin, seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadıkları, seçmen listelerinin askıya çıkarılma ve askıdan indirilme tarihi, seçmen listelerinin kesinleşmesi ve oy kullanılacak sandıkların belirlenmesi gibi süreçler hakkında sistemimizde kayıtlı e-posta adreslerine ve/veya cep telefonlarına bilgilendirme mesajları gönderiyoruz.
Kurumumuz tarafından yapılacak bilgilendirme mesajlarını almak istiyorsanız lütfen sorgulama sonucu gelen sayfada “E-Posta Adresi” ve/veya “Cep Telefonu” bilgilerinizi giriniz ve bilgilendirme almak istediğiniz kutucuklarından en az birini işaretleyiniz.” ifadeleri kullanıldı.
SEÇMEN KAĞIDINA NEREDEN BAKILIR?
“Nerede oy kullanacağımı öğrenmek istiyorum?” sorusu seçim dönemlerinde cevabı en çok merak edilen soruların başında geliyor. Nerede oy kullanacağınızı, seçim dönemlerinde sandık seçmen listeleri kesinleştikten sonra www.ysk.gov.tr internet sayfamızın “Nerede Oy Kullanacağım” bölümünden öğrenebilirsiniz.
SEÇMEN KAĞIDI NEREDEN ALINIR?
Şu anda henüz seçmen bilgi kağıtları dağıtılmıyor. Şu anda askıya çıkan listeler kontrol edilerek, itirazlar varsa bunlar yapılacak. Seçmen bilgi kağıdı, seçim takviminde belirlenen tarihler arasında (bir süre sonra), ilçe seçim kurulları tarafından seçmenlere dağıtılacak. Milas’ta bu işi mahalle muhtarları da yapıyor.
Seçmen Bilgi Kağıdı kendisine ulaşmayan seçmenler, internet sayfamızın “Nerede Oy Kullanacağım” bölümünden veya e-Devlet Kapısı üzerinden nerede oy kullanacaklarını sorgulayabilir, seçmen bilgi kayıtlarının dökümünü alabilirler.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Akyer: “Muğla milletvekili olarak hizmet etmek istiyorum”Önceki Haber

Akyer: “Muğla milletvekili olarak hizmet...

Oyun Bestesi, Karan Bebek İçin Kolları SıvadıSonraki Haber

Oyun Bestesi, Karan Bebek İçin Kolları S...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar