ÇAYIRLI İYİ PARTİ
Sol Dik Masa üstü
Sağ Dik Masa Üstü
Serkan Demir C4

İKİ GÖZLÜK KULLANMAYA SON…

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İKİ GÖZLÜK KULLANMAYA SON…
MEET LOUNGE.
Türk Optisyen ve Gözlükçüler Birliği Başkan Yardımcısı Levent Akyer, son yıllarda özellikle gençlerde kullanımı artan 2 gözlük yerine artık teknolojinin gelişmesine bağlı olarak kullanıcıların progresif gözlük camlarıyla tek gözlük kullanabileceğini, bu konuda kullanıcılara ücretsiz danışmanlık verildiğini söyledi.
GÜLER ODUN-KÖMÜR - BARGELLO
MGM GLOBAL ÖZEL GÜVENLİK

Genellikle 40’lı veya 50’li yaşlardaki vatandaşların yakın ve uzak olmak kaydıyla çift gözlük kullanması biline bir gerçektir. Son yıllarda gençlerde de kullanımı artan, çoğunlukla taşımakta ve kullanmakta zorluklar yaşanan, her fırsatta doktora veya optisyenlere şikayette bulunulan iki gözlük kullanımı artık tarihe karıştı.

Her alanda olduğu gibi sağlıkta da yaşanan teknolojik gelişmelere bağlı olarak artık aynı gözlükte yakın ve uzağı görme imkanı, çok odaklı camlar ya da multifocal gözlük camları presbiyopik çağdaki (40-50 yaş arası) hastaların gözlük takıp, çıkarmadan uzağı ve yakını aynı camın içinden bakarak keskin görebilmeleri için tasarlanmış camlarla sağlanıyor.

Türk Optisyen ve Gözlükçüler Birliği Başkan Yardımcısı Levent Akyer, yaşanan gelişmelere değerlendiren bir açıklama yaptı. Akyer; “Progresif gözlük camları dediğimiz camların içinde bifokal camlar iki odaklı, trifokal camlar ise üç odaklıdır. Günümüzde çoğunlukla progresif (kesintisiz geçişli) cam dizaynları tercih edilmektedir. Bunlar aşağı yönde odak uzaklığı değişen çok görüşlü camlardır. Progresif camlarda dışarıdan bakıldığında uzak ve yakın kısımları arasında geçiş görülmez. Bu tür camlar tüm uzaklıkları net görme olanağı sağlarlar. Camların üst tarafında uzak mesafe görme bölgesi, ortada geçiş alanı-progresif bölgesi, altta yakın mesafeyi görme bölgesi ve yanlarda da düzensizlik bölgelerinden oluşan tasarımları vardır” dedi.

PROGRESİF CAMLARIN GENEL ÖZELLİKLERİ

Açıklamasında, progresif gözlük camlarının özelliklerinden de bahseden Akyer şöyle devam etti: "Progresif gözlük camları bir tek gözlük camı içerisinde birçok uzaklıkta yumuşak ve net görme çözümü sunmaktadır. Progresif gözlük camı yumuşak ve net görme çözümünü görüntü atlaması veya geçiş olmadan başaran camlardır.

Progresif cam tasarımında kullanıcının, bireysel özellikleri ne kadar iyi tespit edilirse görme kalitesi ve alışma süreci o derece kısa sürer.

Progresif gözlük camlarının alt tarafları diğer camlara göre daha içbükeydir ve progresif gözlük çerçeveleri gözlük camlarının üst tarafları uzak mesafenin görülebilmesini sağlar, Alt kısımla arasında küçük bir geçiş alanı vardır, bu alana progresif geçiş alanı denilmektedir."

PROGRESİF GÖZLÜK CAMI SATIN ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER…

Türk Optisyen ve Gözlükçüler Birliği Başkan Yardımcısı Levent Akyer; "Progresif gözlük camı alınmadan önce kişisel olarak bir optisyene danışılmalıdır. Progresif gözlük kullananlar Optisyen ile görüşme yapacak kullanıcı hastalık geçmişi ile ilgili tüm detayları paylaşmalıdır. Kullanıcının günlük hayatında hangi görme koşullarının önemli olduğunun belirlenmesi, gözlük camlarının ayarları için hayati bir öneme sahiptir. Progresif camlar kişiye özel olduğu için, danışmanlık alınan optisyenden cam ve çerçevenin kullanıcıya neler sunabileceğini detaylı olarak anlatması istenmelidir.

Alınacak cam ve çerçevenin yüzünüzde nasıl duracağı ve hangi bölgelerden baktığınızda hangi mesafenin görüneceği tam olarak öğrenilmelidir. Progresive gözlük satın alınacak camların doğru ayarlanması çok önemlidir ve optisyene danışıldıktan sonra gerekli görülmesi halinde göz muayenesinin tekrar yapılması gerekebilir. Progresive gözlük camı gözlük camlarının en iyi performansı gösterebilmesi için gözbebeği merkezinin gözlük camının merkezine hizalanması gerekmektedir” diyerek açıklamasını sürdürdü.

PROGRESİF CAMI KULLANILIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Akyer son olarak dikkat edilmesi gerekenler konusunda da şunları söyledi: "Progresive gözlük camı fiyatları Progresif gözlük satın alındıktan sonra, cam kullanımı için optisyenin tavsiyeleri dikkate alınmalıdır, kullanıcının çalıştığı iş alanı, hobileri, duruşu ve başının şekline göre belirlenen tavsiyeler daha rahat bir kullanım imkanı sağlayacaktır.

Progresive gözlük camı markaları ilk defa progresif cam kullananların yeni gözlük camlarına alışmaları için biraz zaman ihtiyaç vardır. Bu süre kullanıcıya göre değişmekle birlikte genellikle 7-10 gün arasındadır. Bu süre içerisinde kullanıcının gözü ve beyni camın farklı dioptric özelliklerine alışmayı öğrenmiş olur.

Progresive gözlük camlarına hızlı adapte olmak için gözlüğün her gün kullanılmalıdır. Daha iyisi tüm gün boyunca kullanılmasıdır. Progresive gözlük camın alt kısmı yakını görme alanı olduğu için kısa mesafelerde başın daha fazla hareket ettirilmesi gerekir.

Camın alt bölgesinden yakın, üst bölgesinden uzak mesafelere bakılması gerekir aksi halde her şey bulanık görünecektir."

Üstekler

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BAŞKANDAN ALAN İNCELEMESİ…Önceki Haber

BAŞKANDAN ALAN İNCELEMESİ…

SMA HASTASI YAREN İÇİN SEFERBER OLDULAR…Sonraki Haber

SMA HASTASI YAREN İÇİN SEFERBER OLDULAR…

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar