Reklamı Geç
Hüray 1
Kırdağ İnşaat

Asgari Ücret Tespit Komisyonu yarın toplanıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Asgari Ücret Tespit Komisyonu yarın toplanıyor
Bu alana reklam verebilirsiniz Resim Altı
Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2022'nin ikinci altı ayında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere yarın toplanacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçi kesimini temsil eden TÜRK-İŞ'i ve işveren kesimini temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nu (TİSK) 29 Haziran Çarşamba günü toplantıya davet etti.

2022'nin ikinci altı ayında geçerli olacak asgari ücret rakamı işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonunca belirlenecek.

5'er üyenin olduğu komisyonun çalışmalarını kısa sürede tamamlanması bekleniyor.

2021'de brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira olarak uygulanan asgari ücret yüzde 50'lik artışla 2022 yılı için brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira olarak belirlenmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücrette ara zam yapılmasıyla ilgili talimat verdiğini söylemişti.  Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücretle ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Geçtiğimiz ocak ayında asgari ücretin yüzde 50,5 oranında artışında kamu personel ve emeklilerin maaşlarının bir önceki yılın enflasyon oranı üzerinde yükseltilmesine kadar pek çok adım atmıştık. Asgari ücreti arttırırken işverenlerin omuzlarındaki kimi vergileri de kaldırarak adil bir yük paylaşımı yapmıştık. Enflasyondaki yükselişin sürmesi bu artışların yetersiz kalmasına sonuç açmıştır. Bunun için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızdan işveren tarafı ile görüşülerek asgari ücretin yeniden değerlendirilmesini istedik. Asgari ücret artışı yapılırken Bakanlığımız özellikle belli sayıya kadar personel çalıştıran işverenleri gözetecek bir yöntemde geliştirecektir. Böylece yapılan artışın istihdamda herhangi bir olumsuz etkiye yol açmasına da meydan verilemeyecektir. En kısa sürede müjdeli bir haberi işçilerimizle ve emeklilerimle paylaşmayı umut ediyoruz."


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TOBB’den MİTSO’ya Teşekkür PlaketiÖnceki Haber

TOBB’den MİTSO’ya Teşekkür Plaketi

Kurban Bayramı tatili 9 gün olacakSonraki Haber

Kurban Bayramı tatili 9 gün olacak

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar